RicoRoco - HOME Azure v.116
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
czacha       czacha       czacha
  HOME   FORUM   HELP SEARCH Kalendarz Download Gallery Chat Zaloguj się Rejestracja  
Theme

TOP SITES
Recent Top
By Yurek3
[29.03.2009, 08:27:18]

By PdM
[11.06.2008, 18:21:50]

By gm1004
[19.05.2008, 16:53:50]

[18.05.2008, 18:38:30]

By Yurek3
[30.03.2008, 16:06:21]

By Yurek3
[29.03.2008, 04:40:05]

By Yurek3
[27.02.2008, 00:35:27]

[13.02.2008, 10:50:11]

[09.02.2008, 11:44:18]

[22.01.2008, 10:36:45]
Strony: [1]   Do dołu
 Drukuj 
Autor           Wątek: Vista Instalacja Nienadzorowana  [Przeczytany 7008 razy]
0 users i 1 Gość przegląda ten wątek.
Yurek3

Global Moderator
*****
Offline
United States Sex:Mężczyzna
United States


Posty 112


 [27.02.2008, 00:35:27]


Jak zainstalować system Windows Vista na wielu komputerach naraz? Jak dostosować oraz maksymalnie uprościć ten proces? I co zrobić, aby kosztowało to jak najmniej własnej pracy? Odpowiedzią na te pytania jest instalacja nienadzorowana. Zapraszamy serdecznie do cyklu artykułów poświęconych temu zagadnieniu. Nauczymy się planować wdrażanie systemu Windows Vista na wielu komputerach jednocześnie, poznamy narzędzia wchodzące w skład pakietu Windows Automated Installation Kit (w skrócie Windows AIK) oraz dowiemy się jak je wykorzystać. Na końcu dostosujemy i przeprowadzimy proces instalacji nienadzorowanej na wielu komputerach jednocześnie.
Co to jest instalacja nienadzorowana?

Aby zrozumieć czym jest instalacja nienadzorowana musimy wpierw wiedzieć jak zbudowana jest - instalacja Windows Vista. Proces ten polega na umieszczeniu obrazu systemu na dysku twardym komputera przy użyciu programu instalacyjnego, tzw. setupu. Windows Vista posiada modularną budowę, dzięki czemu możemy uzyskać wiele dodatkowych i użytecznych opcji związanych z tym procesem. Z zalet tych możemy właśnie skorzystać podczas instalacji nienadzorowanej, która jest nie mniej nie więcej jak przygotowywaniem, zautomatyzowaniem i dostosowywaniem wdrożenia systemu operacyjnego.
Czy warto przeprowadzać instalację nienadzorowaną?

Budowanie instalacji nienadzorowanej nie zawsze ma sens i powinniśmy sobie zdawać z tego sprawę, gdyż w ten sposób tylko zadamy sobie więcej czasu, który będziemy musieli poświęcić - zbędnie - na tworzenie tego typu rozwiązania wdrożenia oprogramowania. Z pewnością zainteresować się tym powinni dostawcy gotowych środowisk pracy (System Builder) oraz administratorzy instalujący system na wielu komputerach naraz. Więc odpowiedzmy sobie na pytanie, czy instalacja nienadzorowana rzeczywiście ma także sens w domu? Jak najbardziej tak! Gdyż poza procesem automatyzacji wdrożenia oprogramowania możemy także dostosować środowisko pracy mając do dyspozycji wiele ustawień konfiguracyjnych, które możemy dodawać do Windows i w ten sposób spersonalizować gotową instalację. Coraz częściej zresztą dysponujemy w domu już kilkoma komputerami, a komu z nas chce się przeprowadzać ten proces kilka razy? Jeśli więc już znamy odpowiedź na powyższe pytanie to możemy zacząć przygotowania, lub też ich... zaniechać.
Jak poprawnie zaplanować proces instalacji nienadzorowanej?

Przygotowania

Jeśli chcemy zbudować instalację nienadzorowaną to wstępnie powinniśmy przygotować następujące elementy:

    * oryginalny nośnik DVD z systemem Windows Vista.
    * dyskietkę lub pendrive'a (ich liczba zależy od liczby komputerów, na których mamy zamiar przeprowadzić ten proces jednocześnie - bez wykorzystania sieci).
    * czystą, zapisywalną płytę CD, na której wypalimy utworzone środowisko Windows PE.
    * zestaw narzędzi Windows Automated Installation Kit (Windows AIK), których szersze omówienie odnajdziemy tutaj.
    * połączenie sieciowe lub sieć lokalna (opcjonalnie, zależnie od metody jaką wybierzemy).

Poniższa tabela natomiast przedstawia szereg pojęć, z którymi musimy się zaznajomić, aby lepiej zrozumieć czym jest instalacja nienadzorowana.
Nazwa    Opis
Plik odpowiedzi (answer file)    

Plik tekstowy, który opisuje zasady serii okien dialogowych graficznego interfejsu użytkownika (GUI). W Windows Vista plik ten ma postać .xml.
Katalog (catalog)    

Katalog (.clg) jest plikiem binarnym zawierającym stan ustawień i pakietów w obrazie Windows.
Środowisko preinstalacyjne systemu Windows (Windows PE)    

Minimalny 32-bitowy system operacyjny z podstawowymi usługami, wbudowanymi w jądro Windows. Windows PE używany jest tylko do preinstalacji i wdrażania Windows. Nie jest to system operacyjny, który umożliwia pracę z komputerem.
Zestaw zautomatyzowanej instalacji systemu Windows (Windows AIK)    

Zestaw narzędzi, które mają za zadanie ułatwić wdrożenie systemu Windows Vista na nowym sprzęcie.
Instalator systemu Windows (Windows Setup)    

Program instalacyjny systemu operacyjnego Windows.
Obraz systemu Windows    

Pojedynczy, skompresowany plik zawierający zbiór plików i folderów, które duplikują instalację Windows na woluminie dyskowym.
Koncept

Kolejnym krokiem podczas planowania instalacji nienadzorowanej jest koncept, który musimy stworzyć odpowiednio do sytuacji. Musimy zastanowić się na ilu komputerach będziemy instalować system operacyjny Windows, a następnie zdecydować w jaki sposób ten proces będziemy przeprowadzać, a wybór możliwości jest szeroki. Dobrze jest w tym celu po prostu usiąść z kartką i ołówkiem w ręku i rozplanować to na papierze i dopiero wtedy podjąć właściwą decyzję.

Przykład 1:
Posiadamy kilkanaście komputerów w firmie, na których chcemy zainstalować system Windows Vista. Urządzenia są podłączone do serwera centralnego, który dodatkowo pełni bramę internetową dla pozostałych jednostek. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem jest instalacja z wykorzystaniem sieci i wspomnianego serwera, jako miejsca, na którym umieścimy obraz instalacyjny, a następnie zostanie rozdystrybuowany na stacje klienckie.

Przykład 2:
Chcemy zainstalować system Windows Vista na trzech identycznych komputerach, które posiadamy w domu, jednakże nie są one podłączone do sieci lokalnej. W tym przykładzie najlepiej zrobimy, jeśli dostosujemy instalację systemu oraz wprowadzimy wstępne ustawienia konfiguracyjne dla wszystkich komputerów odpowiednio modyfikując plik odpowiedzi.
Metoda

Po ustaleniu konceptu odnośnie procesu instalacji nienadzorowanej musimy zdecydować w jaki sposób to zrobimy, czyli wybieramy odpowiednią metodę. W tym celu wykorzystać możemy następujące rozwiązania:
Metoda    Opis    Szybkość    Ilość    Dostosowanie
Instalowanie z obrazu    

Obraz systemu możemy dostosowywać wedle własnych preferencji, a następnie umieścić go w udziale sieciowym i stamtąd rozprowadzić go na komputery docelowe.
   
Instalowanie z zestawu konfiguracyjnego    

Komputery uruchamiane są za pomocą nośnika pamięci, np. pendrive (zawiera ustawienia dostosowania) i następnie dopiero wystartowywany jest instalator systemu Windows (np. z udziału sieciowego).
   
Instalowanie z dysku DVD    

Instalator systemu Windows uruchamiany jest bezpośrednio na komputerze docelowym z użyciem dysku DVD.
   
Podsumowanie

Faza planowania instalacji nienadzorowanej jest bardzo ważnym elementem, którego nie powinniśmy pomijać. Dzięki takiemu podejściu do zagadnienia możemy oszacować sens wykorzystania różnych rozwiązań, a następnie wybrać to najlepsze, którego implementacja okaże się najkorzystniejsza w naszym osobistym przypadku. Pozwoli to na zaoszczędzenie czasu oraz środków, które chcemy przeznaczyć na ten proces.
IP Zapisane

Strony: [1]   Do góry
 Drukuj 
 
Skocz do:  

Geo Visitors Map  
28.03.2024, 12:14:06